Wycena

Konsultacje

Doradztwo

Negocjacje

Szkolenia

Kupno

Sprzedaż

Strony: 1 2

 

Wycena

 

Usługi w zakresie wyceny domen oferuje już wiele firm i osób fizycznych. Jednak każdy z tych podmiotów kieruje się innymi metodami wyceny, co powoduje, że powstaje duża rozbieżność w podawanych przez nie kwotach określających wartość danej domeny.

Właściciele domen są więc często zagubieni w gąszczu sprzecznych informacji na temat wartości ich adresów internetowych, które mogą być wycenione przez specjalistów zarówno na ogromne, jak i na nieznaczne kwoty.

Dlatego tak ważne jest znalezienie najwłaściwszego klucza do prawidłowej wyceny wartości domen. Trzeba być świadomym, że jeszcze długo poszczególne wyceny domen, wykonane w profesjonalny sposób i w najlepszej wierze, mogą być podważane.

Powodem jest "wiek niemowlęcy" rynku domen – bez porównania z długowiecznymi tradycjami rynków handlu nieruchomościami czy szeroko pojętą sztuką. Dwie dekady jego funkcjonowania nie dały tak spektakularnego efektu, jakim jest w miarę dobrze już rozpoznawana wartość znaków towarowych (brandu, logotypu) jako wartości niematerialnej i prawnej – czasem o ogromnej wartości (obecnie za najdroższy znak towarowy na świecie uważa się Apple – 183 mld $, a w Polsce – Orlen – 1,5 mld $).

http://luxclub.pl/kat,1016273,wid,14514553,wiadomosc.html?T&_ticrsn=5&ticaid=612a2b

 

Sytuacja w zakresie świadomości na temat wartości domen jest o wiele gorsza. Nawet firmy z czołówki polskiej giełdy zdają się wciąż nie dostrzegać tego, jak cenna jest domena zawierająca nazwę własną przedsiębiorstwa o znacznym kapitale. Niektórzy właściciele i menedżerowie dużych firm nie biorą pod uwagę ani opinii własnych specjalistów z działu PR i IT, ani uwag doradców z zewnątrz.

W tej materii dobry przykład dają firmy z USA. Godnym naśladowania jest zwłaszcza inwestor domenowy, który warunkował sprzedaż domeny m.in. od możliwości podania do publicznej wiadomości ostatecznej kwoty tej transakcji.

http://rynekdomen.pl/2014/31-miliona-dolarow-za-whisky-com/

 

 

Informacje o wycenie

 

4. Zgłoszenie domeny lub strony internetowej do wyceny powinno zawierać:

 

  • Nazwę domeny lub strony
  • Cel wyceny
  • Dane zlecającego wycenę oraz właściciela domeny

 

2. Zespół weryfikacyjny podejmuje decyzję, czy zgłoszenie zostanie przyjęte do realizacji.

3. Zlecający otrzymuje informację o koszcie i terminie wykonania.

4. Do rozpoczęcia wyceny jest niezbędne pisemne zlecenie, informacje i dokumenty źródłowe dotyczące domeny lub strony internetowej. Jednocześnie zostaje określony sposób i gwarancja uregulowania należności za wykonaną usługę.

5. Wycena ma formę książkową w twardej oprawie. Zawiera zazwyczaj od 25 do 100 stron. Można ją odebrać osobiście lub zostanie wysłana firmą kurierską.

Między innymi mieliśmy przyjemność pracować z:

 

Pages: 1 2